دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
 • واکسیناسیون مادران باردار
 • مطالب آموزشی حوزه سلامت
 • نشانی مراکز و پایگاه های سلامت تحت پوشش
 • لیست کشیک مراکز غربالگری نوزادان
 • سامانه های مرتبط
 • راهنمای مراجعین
مصاحبه با جناب آقای دکتر سید محمد طباطبایی معاون محترم بهداشتی دانشگاه به مناسبت هفته ملی جمعیت

 | تاریخ ارسال: 1401/2/28 | 

مصاحبه   با  جناب آقای دکتر سید محمد  طباطبایی  معاون محترم بهداشتی دانشگاه  به مناسبت هفته ملی جمعیت 
 1. علت نامگذاری هفته ملی جمعیت در اردیبهشت ماه چیست؟
تغییرات جمعیتی که در الگوهای باروری و فرزند آوری در سال های اخیر در  کشور اتفاق افتاد  سبب شد که با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) برای اولین بار در کشور،  سیاست های جامع جمعیتی در ۱۴ بند تدوین  و در تاریخ  ۳۰ اردیبهشت سال ۹۳ به دستگاه های اجرایی ابلاغ شود. درهمین راستا روز ۳۰ اردیبهشت ماه، روز ملی جمعیت نامگذاری و در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.
 در سال جاری نیز با توجه به اهمیت به سزای سیاست های جمعیتی و ارتباط آن ها  باحوزه های فرهنگی، اجتماعی  واقتصادی و در راستای حساس سازی و اطلاع رسانی به مسئولین، مدیران و آحاد جامعه  و اجرایی نمودن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت جهت نیل به هدف جمعیتی پویا و بالنده، این هفته نامگذاری و از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ لغایت ۲ خرداد ۱۴۰۱ با شعار" ایران جوان بمان" در کشور برگزار خواهد شد.
 1. از نظر شما اهمیت پرداختن به مسئله جمعیت در کشور  برای چیست؟
 مسئله جمعیت ابر بحران قرن پانزدهم است که ما در آستانه آن قرار گرفته ایم و در آینده نزدیک هیچ بحرانی به این اندازه مهم نخواهد بود. در حال حاضر روند پیری و کاهش جمعیت جوان خطرناکترین بحران تاریخ کشور محسوب می‌شود. لذا عدم توجه به موضوع جمعیت و وقفه و کوتاهی در تدوین و انجام مداخلات و  اقدامات اساسی لازم در این زمینه، کشور را به سرعت به سمت سیاه چاله پیری جمعیت پیش خواهد برد که تبعات این بحران به مراتب از  قحطی صد سال پیش هم خطرناکتر خواهد بود. به عنوان مثال با ادامه روند موجود متاسفانه جوانان فعلی ما دوران پیری سختی را پیش رو خواهند داشت، چراکه در ۳۰ سال آینده حتی  برای مراقبت از آن ها  فردی وجود نخواهدداشت.
 لذا باید با بکار گیری راهکار های اجرایی و مداخلات مناسب و بهنگام  و استفاده مناسب از فرصت  پنجره جمعیتی،  برای بهبود وضع موجود و پیشگیری از شرایط پیش رو به فوریت اقدام نمود. خوشبختانه وجود سیاست های و قوانین ابلاغی موجود در این زمینه نظیر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و ... بسیار کمک کننده است، اما اجرای بهینه این قوانین و سیاست ها مستلزم همکاری فعالانه تمامی دستگاه های ذیربط، ارتقاء آگاهی و متعاقبا مشارکت آحاد جامعه در برنامه های اجرایی و پایش و  نظارت مستمر بر اجرای مفاد قوانین ابلاغی  در راستای تحقق اهداف پیش رو خواهد بود.   
 1. ممکنه توضیحاتی رو در مورد  قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت که اخیرا ابلاغ شده بفرمائید؟
قانون "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" درجهت حفظ و صیانت از جمعیت،  به  دستور رییس محترم جمهور  در آذرماه سال ۱۴۰۰ به کلیه دستگاه های ذیربط  ابلاغ شد .
 در قانون ابلاغی با یک دید جامع و در نظر گرفتن شرایط و امکانات هر دستگاه، وظایف و فعالیت هایی را برای ادارات و سازمان های مختلف در نظر گرفته اند که ضمن  مکلف بودن به  انجام فعالیت های پیش بینی شده و پایش و رصد مستمر آن ها،  با سایر دستگاه های ذیربط نیز در تعامل بوده و در راستای دستیابی به اهداف برنامه مشارکت لازم را خواهند داشت.
ازجمله مفاد این قانون می توان  به فراهمی تسهیلات و امکانات حمایتی و رفاهی در جهت تسهیل ازدواج جوانان- فرزند آوری- ارائه خدمات پیشگیری و درمان مناسب ناباروری- ارائه تسهیلات مالی جهت ازدواج و فرزند آوری- ایجاد مزیت های رفاهی اداری برای دانشجویان، کارکنان و اساتید- ایجاد زیر ساخت های شهری مناسب-تسهیلات حمایتی جهت رفاه حال مادران باردار و شیرده و...... اشاره نمود.
 1. چه اقداماتی در خصوص اجرایی شدن قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت انجام شده است؟
پس از ابلاغ قانون در آذر ماه سال ۱۴۰۰ هریک از معاونت های دانشگاه حسب فعالیت ها و  موارد مرتبط در قانون  اقداماتی را در راستای اجرایی سازی قانون فوق آغاز نموده اند. از مهمترین این اقدامات تشکیل قرارگاه تعالی سلامت و جمعیت  و کمیته های زیر مجموعه آن است که دبیری قرارگاه یاد شده برعهده معاونت بهداشتی دانشگاه گذاشته شده است. همچنین  در راستای اطلاع رسانی و حساس سازی پرسنل و آحاد جامعه،  قانون به حوزه تحت پوشش ابلاغ و برنامه های آموزشی و تبلیغاتی در سطح مراکز و شبکه ها به طور گسترده در حال اجرا است.  
 1.  برنامه های آتی  مد نظر در حوزه معاونت بهداشت  شامل چه مواردی خواهند بود؟
 اهم برنامه ها شامل موارد زیرخواهند بود:
 • نظارت و پایش  مستمر از حوزه تحت پوشش در جهت اجرای بهینه مفاد قانون
 • جلب مشارکت برون بخش در راستای هم افزایی فعالیت ها به منظور اجرایی سازی بهینه مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت
 • حساس سازی،اطلاع رسانی و آموزش گسترده پرسنل و عموم به صورت حضوری یا غیر حضوری( وبینار، فضای مجازی و ....)
۶.   در انتها  چه توصیه ای برای همکاران حوزه تحت پوشش خود و مردم کشور دارید؟
 ضن تشکر از همکاری های دلسوزانه پرسنل خدوم شاغل در حوزه سلامت و همکاران محترم معاونت بهداشتی، امیدواریم بتوانیم با یاری پروردگار متعال، مانند همیشه با بکارگیری تمامی پتانسیل ها و ظرفیت های موجود و مشارکت فعالانه شما عزیزان و  مردم گرامی و همیشه در صحنه کشورمان نسبت به اجرایی سازی بهینه مفاد قانون" حمایت از خانواده و جوانی جمعیت " اقدام نموده و گام های موثری را در جهت دستیابی به جامعه ای پویا و بالنده برداریم.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1192 بار   |   دفعات چاپ: 71 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر