دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • واکسیناسیون مادران باردار
  • مطالب آموزشی حوزه سلامت
  • نشانی مراکز و پایگاه های سلامت تحت پوشش
  • لیست کشیک مراکز غربالگری نوزادان
  • سامانه های مرتبط
  • راهنمای مراجعین
بزرگداشت روز دندانپزشکی و دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان با حضور مقام عالی وزارت

 | تاریخ ارسال: 1396/1/23 | 
 روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه : دکتر سید حسن هاشمی در دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان و بزرگداشت روز دندانپزشکی و در مقدمه سخنرانی خود به این مناسبت و در آستانه میلاد امام علی( ع) اظهار داشت: ما به دنبال حکومتی هستیم که شبیه و متأثر از حکومت امیرالمومنین است و حقوق مردم و شهروندان رعایت شود. وزیر بهداشت تاکید کرد: در خصوص عدم دست اندازی به بیت المال در حکومت علوی، داستان عقیل برادر امام علی(ع) را شنیده ایم و این امام بزرگوار اگر کار شخصی داشت، چراغ بیت المال را خاموش می کرد و از هزینه شخصی خود، چراغی را روشن می کرد و دست برادر خود را می سوزاند زیرا احساس می کرد که به بیت المال، طمع دارد . ایشان در بی توجهی به قدرت و مقام در زندگی، ثابت کرد که ارزش خلافت از عطسه بز هم کمتر است. دکتر هاشمی با اشاره به فرا رسیدن زمان انتخابات، گفت: تمام افتخار ما و خون شهدا این است که از نهادهای مدنی ایجاد شده مانند مجلس، شورای شهر و ریاست جمهوری برای حکومت و حاکمیت سالم تر و کارآمدتر استفاده کنیم. وزیر بهداشت تصریح کرد: از روحانیت معظم انتظار داریم زیرا در دوران گذشته و به ویژه دوران انقلاب اسلامی، در مورد غیبت و مجازات آن مانند زنا کردن فرد با مادر خود در مورد قبح تهمت و دروغ صحبت می شد اما در حال حاضر کمتر از این توصیه ها می شنویم در حالی که باید در راس نهی از منکر باشد زیرا در متن اولیه دین اسلام بود و آیات مربوط به حجاب بعد از این موضوعات نازل شد و در حکومت رسول الله اجباری شد. دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: غصه می خورم که بخاطر قدرت، به دروغ، تهمت، خیانت، آمارهای کذب و نادرست، متوسل می شویم و امیدوارم که امشب که متعلق به حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) است در مسیر راستی، پاکی و پاکیزگی حرکت کنیم و اگر کسی علاقه ای به دستیابی به قدرت داشته باشد، به تعبیر شهید بهشتی برای شیفتگی به خدمت باشد. وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: در مورد غرب و رفتارهای آنها که مذموم است، حرف های زیادی زده ایم اما از آنها تقلید می کنیم. دکتر هاشمی با بیان اینکه امیدوارم همه به مسیر دین اسلام و قرآن که همان اخلاق است، بازگردیم، اضافه کرد: پیامبر اکرم(ص) برای ارتقای مکارم اخلاق مبعوث شد و اگر از جمهوری اسلامی، اخلاق را بگیرید، چیزی ندارد و در این صورت نسبت به سایر حکومت ها برتری ندارد بنابراین همه باید مراقب باشند به ویژه افرادی که پول آنها از بیت المال تامین می شود وقتی دو تار موی نامحرم را می بینند، رگ های گردن آنها برجسته و صورتشان برافروخته می شود امادر مقابل تهمت، دروغ، تقلب و اتهام که بدتر از آن است بی تفاوتند و اگر می خواهید نهی از منکر کنید، بایداز خودتان و خودمان شروع کنیم.
دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشتی وزارت بهداشت به مناسبت روز دندانپزشکی در دومین همایش طرح تحول سلامت دهان و دندان در هتل المپیک گفت: در این مدت 1250 دندانپزشک و 1500 دستیار دندانپزشک برای نخستین بار جذب شبکه بهداشت و درمان کشور شدند.
وی افزود: ارائه خدمات در شهرهای زیر 20 هزار نفر در سطح دو دندانپزشکی رایگان شده و 93 مرکز تجمیعی دندانپزشکی نیز به بهره برداری رسیده است.
وی بیان داشت: مثلث خدمت، آموزش و تحقیق باعث این تحول عظیم شد به طوری که 45 هزار بهورز و مراقب سلامت آموزش لازم در خصوص خدمات دهان و دندان فراگرفتند.
دکتر سیاری اظهار داشت: در طی دو سال گذشته برای 59 هزار و 525 مدرسه در مقطع ابتدایی شامل 7 میلیون دانش آموز کشور وارنیش فلوراید تراپی انجام شد.
وی افزود: اطلاعات این دانش آموزان تحت پرونده الکترونیک سلامت دهان ثبت شده و برای یک میلیون و 600 هزار دانش آموز نیز فیشور سیلانت از سطح دوم خدمات ارائه شد.
معاون بهداشت با اشاره به اینکه وقتی این طرح شروع شد فقط 100 نیروی انسانی داشتیم و الان بیش از 1250 نیروی دهان و دندان داریم، گفت: این نیروها قبلا فقط 90 دقیقه و الان 200 دقیقه در روز خدمات انجام می دهند.
وی افزود: 5.5 درصد از اعتبارات پزشک خانواده روستایی به این طرح اختصاص یافت. 533 یونیت دندانپزشکی راه اندازی شد. هرچند هنوز خدمات در شهر کامل نیست و باید فعال تر شود.
 دکتر سعید عسگری دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت در دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان و بزرگداشت روز دندانپزشکی ، اظهار داشت: بر اساس آخرین پیمایش انجام شده، شاخص DMF)تعداد دندانهای پوسیده، کشیده و پر شده) در گروه سنی 35 تا 44 سال، حدود 13 است که شامل 6 دندان کشیده، 4 دندان پوسیده و 3 دندان پر شده است و این مقدار، بسیار زیاد است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در کودکان 5 تا 6 سال، میزان DMF بیش از 5 دندان و در کودکان 12 ساله، حدود 2 دندان است اما بر اساس استانداردهای جهانی، ایران در گروه کشورهایی قرار دارد که میزان شاخص DMF نسبتا کمی دارد.
دکتر عسگری گفت: براساس بررسیهای انجام شده در راستای طرح تحول سلامت، دانش آموزان 12 ساله در سال گذشته ، به طور متوسط 1.71 دندان پوسیده داشتند و هزینه ترمیم آن حدود 200 میلیارد تومان است و یا برای کودکان گروه سنی 5 تا 6 ساله که به طور متوسط 4.5 دندان پوسیده دارند به حدود 1000 میلیارد تومان و برای ترمیم 4 دندان پوسیده گروه سنی میانسالان به 4 هزار و 800 میلیارد تومان و برای جایگزینی 6 دندان کشیده آنها نیاز به 88 هزار میلیارد تومان داریم.
وی از وارنیش فلوراید به عنوان یکی از 10 اقدام بهداشتی و پیشگیرانه موثر در پوسیدگی دندان خبر داد و گفت: با استفاده از این روش می توانیم از 20 تا 60 درصد از پوسیدگی‌های دندان مردم پیشگیری کرد و در مطالعات مختلف استفاده از این روش و اثرگذاری آن به اثبات رسیده و در یکی از این مطالعات، میزان شاخصDMF  در یک برهه ده ساله از 6 به حدود یک کاهش یافت بنابراین استفاده از این روش در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت و در همین راستا شاهد توافق وزارت بهداشت با وزارت آموزش و پرورش برای ارائه این خدمات به دانش آموزان بودیم تا این شاخص در کودکان 12 ساله از 2 به حدود یک کاهش یابد.
دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت از تدوین سند سیاست گذاری نظام سلامت دهان در شورای سلامت دهان خبر داد و گفت: در این شورا و با توجه به سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، هدف هایی در نظر گرفته شده و در دو سال از اجرای طرح سلامت دهان، اقدامات بسیار اثرگذاری توسط دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده است.
دکتر ایازی معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در مراسم بزرگداشت روز دندانپزشکی و دومین سالگرد طرح تحول سلامت گفت:
 80 کلینیک سیار دندانپزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور توزیع می شود اما خیرین حوزه سلامت می توانند در تامین آنها نیز مشارکت کنند چراکه هزینه تامین هر یک از آنها، حدود 250 میلیون تومان است.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2586 بار   |   دفعات چاپ: 498 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر